U ribolovu na moru kao i na kupanju u moru možemo da naiđemo na Box Jellyfish tj na Meduzu ili naučno ime Morska Osa koja može čovjeku da oduzme život za 3 minuta. Ronioci koji krstare morskim dnom imaju najviše šanse da se susretnu sa ovoim morskim otrovom. Zapanjujuće je da Box Jellyfish - Medza može ubiti više ljudi od: Kamene ribe (Stonefish), Morskog Psa (Shark) i Krokodila (Crocodiles) zajedno, onda razmislite i sami kakvo je ovo stvorenje. Otrov Morske Ose napada: srce, živčani sustav i kožu, a otrov je nevjerojatno bolan i gotovo da nemate nikakve šanse da preživite ovaj ubod ako se na lječite odmah. Ovu Meduzu popularno još zovu kutija želea, samo kakvog želea? Vrsta ove Meduze je Mesožder a hrani se sitnim rakovima i manjim ribama.
Pa ribolovci neka se peraje viore do zore i oprez na moru...
četvrtak, 30. rujna 2010.
ponedjeljak, 27. rujna 2010.
Šaran Grize Mamac - Video (Carp Live! Hooked)
Šarandžije lov na Šarana nekada zna da bude veoma nevjerojatan i nezahvalan, ali sada sam vam pripremio jedan video snjimak (Carp Live! Hooked) koji vam pokazuje zašto je Šarana teško uhvatiti čak i kada hoće da uzima mamac. Naučnici su vršili istraživanja i došli do zapanjujućih otkrića kako je ova divna riba lukava i pametna, ovaj video snjimak vam pokazuje samo neke od otkrića o šaranu (lukavost pri uzimanju mamca). Nadam se da će amateri ali i oni koji znaju o ribi Šaranu iz ovog snjimka naučiti ili bar potvrditi svoje sumnje o Šaranu.
Pa ribići i ribarčine dok čekate da Šaran zagrize mamac neka se peraje vire do zore... a možda i duže?
Pa ribići i ribarčine dok čekate da Šaran zagrize mamac neka se peraje vire do zore... a možda i duže?
subota, 25. rujna 2010.
Vrste BiH i Hrvatskih Slatkovodnih Riba
Sada možete da vidite na slici iznad vrste slatkovodnih riba u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Neka vas ne buni što za neke ribe još neznate da ih ima u našim vodama, mnogo je rijeka na kojim niste bili i neznate puno o njima. Ja sam puno puta tražio svugdje da vidim slikovno vrste riba u BiH ali to je bila uzaludna potraga, zato sam odlučio da vam sada omogućim slikovno vrste riba. Važna napomena - vrste riba u Bosni, Hrvatskoj i Srbiji su skoro identične .
Pa ribići neka se peraje vioree... uz vrste moje i tvoje.
Pa ribići neka se peraje vioree... uz vrste moje i tvoje.
četvrtak, 23. rujna 2010.
Scorpion Fish - Riba Škorpion - Opasnost Iz Mora
Scorpion fish ili Škorpion riba - većina ovih riba živi na ili blizu dna okeana, mogu se naći širom svijeta. Hrani se: rakovima, glavonožcima i ribama, u ustima stvaraju vakum i isisavaju uhvaćeni pljen. Škorpion riba nije agresivna, ali ako se pojavi opasnost podići će svoje bodlje. Ako opasnost ne otjeraju bodlje onda bježi na kratke male udaljenosti, čim opasnost prođe vraća se na svoje mjesto i tu se umiri. Ubod bodlje ove ribe je veoma bolan, stoga se treba čuvati kada je primjetite u bilzini. Pa ribići neka se peraje viore uz ribu škorpionove boje...
Oznake:
banja luka,
bih ribolov,
brčko,
morske vrste,
opasne ribe,
opasnost,
ribe okeana,
riblje bodje,
sarajevo,
scorpion fish,
teslić,
tuzla,
ubod,
zenica
utorak, 21. rujna 2010.
Riba Drakula (Drakul Fish) Nova Vrsta

Dracula Fish ili riba Drakula je dobila naziv po svojim očnjacima, dužine je 17 mm. Pronađena je 2007 g, ali je tek sada službeno opisana kao nova vrsta ribe. Drakul fish potiče iz prodice riba Cypriniform koja broji 3.700 vrsta, a nijedna vrsta osim ove nema te zube u čeljustima.

Oznake:
burma,
cypriniform,
drakul fish,
drakula riba,
istraživanje,
london,
more,
naučnici,
nove vrste riba,
novi,
očnjaci,
otkriće,
ribolov,
ribolov u bosni,
šaran,
vrste morski riba,
zubi kod ribe
nedjelja, 19. rujna 2010.
Morske Otrovne Vrste - Kamena Riba (Synanceja verrucosa)

Ovu ribu nalazimo u Tropskim vodama pacifika i indijskog okeana. Prosječna dužina ove ribe je oko 30 cm, njene boje i oblik tjela joj omogućuju odlično kamufliranje. Ako stanete na ovu ribu tj na njene peraje, takva rana izaziva kod čovjeka bolove koji se nemogu usporediti ni sa jednim drugim bolovima( razoran bol). Kamena riba posjeduje snažan neurotoksin koji izlučuje iz žljezdi kroz Šiljate vrhove bodlji na perajima. Ova riba živi na bilo kojoj dubini mora, gotovo je nemoguće je vidjeti kada je među kamenjem ili stijenama. Kupači i ronioci najčešće se otruju ubodom ove veličanstvene ribe, nakon čega nastaje mučnina, bol, i u roku od nekoliko minuta nastaje ogromna oteklina nakon čega za tjelesno tkivo počinje da umire.
Pa ribići neka se peraje viore....
četvrtak, 16. rujna 2010.
Naduvana Riba (Puffer Fish) Otrovne Morske Ribe

Pa ribići pazite i neka se peraje viore..
Oznake:
banja luka,
bih ribolov,
doboj,
fugu,
jelo,
koreja,
kuhari,
licence,
morske ribe,
naduvana riba,
puffer fish,
ribarske novosti,
ribe okeana,
teslic,
trovanje,
vrste otrovnih riba,
zenica
srijeda, 15. rujna 2010.
U Meksiku Pronađena Nova Vrsta Riba

Oznake:
automobili,
banja luka,
batfish,
bih ribolov,
doboj,
gulf,
meksiko,
mostar,
nove vrste riba,
pecanje,
pecaroške vjesti,
prnjavor,
ribolovačke vjesti,
rs ribolov,
teslić,
tuzla,
zenica
subota, 11. rujna 2010.
Pronađen Fosil Izumrle Ribe

Amaterski lovac na fosile Patrick Gavin star 34 godine, živi u Dunbartonshire-u. Pronašao je fosilizirani ostatak ribe nedaleko od svoje kuće. Kod fosilizirane ribe se još vide zubi a i sadržaj želudca je vidljiv. Stručnjaci su potvrdili da je nova vrsta potpuno nova za znanost. Gavin je otkrio još mnoge vrste fosila ali za ovu vrstu je odmah znao da je drugačija od ostalih. Odnjeo je fosil u muzej Hunterian gdje je osoblje odlučilo pozvati vodećeg paleontologa profesora Mike Coates sa sveučilišta u Chicagu da ga identificiraju. Oni su otkrili da je fosilni ostatak dug 15 centimetara, novi nepoznati predak ribe Jesetre, njeni šiljasti zubi i položaj peraja razlikuju ga od ostalih poznatih vrsta. Mike je mislio da je fosilni ostatak živio oko 330 miliona godina pre nove ere. Fosil je otkriven tek prije nekoliko mjeseci i još je na proučavanju, a tek treba da mu se da ime. G. Gavin je izjavio da će nastaviti potragu za novim vrstama fosila.
Ribići neka se peraje viore...
četvrtak, 9. rujna 2010.
Riba I Vilin Konjic

Vilin Konjic je odličan mamac za pecanje riba. Koliko je god dobar kao jedinka koja leti kraj vode, toliko je dobar mamac i kao buba koja živi na dnu vode u mulju. Neznam ni jednu vrstu ribe koja neće da pojede Vilinog konjica, kako odraslu jedinku tako i dok je jedinka vodena buba. Ribe koje najčešće možemo da uvatimo na Vilinog Konjica su: Mrena, Klen, Škobalj i Plotica. Loviti na ovaj mamac možemo na sve načine: plovak, dubinski, varaličariti, mušičariti. Pa ribići neka se peraje vioreee...
utorak, 7. rujna 2010.
Ribolov Na Algu

Lov škobalja je vrlo zahtjevan i uspjeha imaju većinom iskusni ribolovci. Ovaj puta će mo pisat o lovu škobalja na truvu. Trava je ustvari alga koja raste u plićim al brzim vodama, Ribari je zovu i Klodofora. Ima je i u dubljim vodoma al najbolje uspjeva u brzacima zbog fotosinteze i kiseonika.
Raste u nitima koji su sastavljeni kao klupko, dužina niti zavisi od mjesta gdje raste. Na ovoj na travi živi dosta crvića, račića i dosta drugih organizama. Tako škobalj i druga riba jedući travu unose dosta bjelančevina. Lov škobalja na travu je atrakcija u vrijeme dok trava raste znači u ljetnim mjesecima je najbolji, takođe je lov na travu najbolji po jako sunčanim danima.Za one manje iskusne da vam se nedesi da previše lutate pridruži te se iskusnijim ribarima ili se kod istih raspitajte za dobra mjesta za lov škobalja. Iskusni ribari tvrte kad se po površini vode pojavi peraja od škobalja lov je apsulutno siguran.
Pribor za lov na travu (algu):
- Štapovi dužine 4 do 6 metara
- Mašinice sa drilom
- Najlon (silk) debljine od 0,14 do 0, 18
- Plovci od 3 do 10 grama
- Olovo šetajuće (suza)
- Karabiner (naj manji broj)
- Predvez najlon (silk) debljine od 0,10 do 0,16 ( što tanji to bolji)
- Udice sa okicom ( da se može provući najlon kroz okicu), veličine udica od14 do 10
Montaža za lov na travu sa dve udice:
Za montažu udica pri lovu na travu potrebno nam je 2 udice, jedna od dvije udice mora da bude sa okicom (ušica), a možete staviti i dvije sa okicama. Provucite najlon za predvez kroz okicu i na kraj najlona svežite običnu udicu ili sa okicom. Zatim uzimate svezanu udicu i započinjete vezanje gornje udice sa okicom vodeći računa da razmak između dvije udice kada ih svežete ne bude veći od 1,5 do 3 cm. Vezanje udice sa ušicom je objašnjeno slikom. Čvor na gornjoj udici sa okicom treba odmaketi od okice 2 do 3 milimetra, kako bi mogli izvlačiti najlon kroz okicu da bi mogli staviti travu kroz njega.
VIDEO SNJIMAK VEZANJA DVE UDICE
Stavljanje trave na dve udice:
Uzimamo nit trave (alge) veličine takve kada provučemo travu kroz omču da krajevi koji vise budu od donje udice duži za najmanje 1 cm do 3 cm. Jedan kraj trave koju smo provukli kroz omču na udici ostavljamo da visi ravno kraj udica, udicama probodemo travu samo jednom tek tolko da trava ne bježi od udica. Drugi kraj trave omotamo oko gornje udice i puštamo travu da visi kraj donje udice, travu kidamo na dužinu koju želimo. Važna napomena travu kidamo nekada odmah iza donje udice a nekada 1,5 do 3 cm ispod donje udice, kidanje alge ispod udice zavisi od toga koliko riba dobro uzima taj dan.
Stavljanje trave se može vršiti i na sljedeći način - travu provlačimo kroz omču najlona gornje udice, i jedan kraj trave motamo oko gornje udice u jednom smjeru a drugi u drugom smjeru, a slobodni kraj trave da bi bio uz donju udicu, probodemo jednom da se trava ne odvaja od udice.

Kakvu staviti travu:
Najbolje je pitati ribare koji love kraj vas na travu, kakvu travu koriste, a ako niste to u mogućnosti onda je potrebno da sami isprobavate trave koje imate. Nekada je dobra svijetlo zelena mlada trava, a nekada bolje riba radi na stariju travu (svijetlo žutu). A kada nestane trave na dnu zna da uzima i na trulu tamno smeđu travu, nekada voli grubu travu a nekada mekanu.
Pecanje na vještačku travu:
Pecanje na vještačku travu se radi kada nemožete da nađete iz bilo kojeg razloga pravu travu. I vještačke trave ima kupiti u bilo kojoj boji, a sistem stavljanja na udicu je isti kao i kod prave alge.
nedjelja, 5. rujna 2010.
Ribolov U Mutnoj Vodi
Pa ribići neka se peraje viore...
četvrtak, 2. rujna 2010.
Ribolov U Jesen

Pa ribarčine neka se viore perajčine svuda oko vas...
srijeda, 1. rujna 2010.
Školjke Mamci Za Ribolov

Još samo da kažemo da je na moru lov na školjku nešto što će vas koji volite ribolov držati na oprezu svaki sekund dok god imate meso školjki na udici, jer rijetko će školjka doći do dna a da se neka riba prije padanja škloljke na dno ne zaleti i zagrize mamac.
Pa ribići neka se peraje viore...
Pretplati se na:
Postovi (Atom)