subota, 29. svibnja 2010.

Teslić I Ribolov Na Rijeci Usori

Rijeka Usora Protiče kroz grad Teslić i svojom ljepotom ga ukrašava, nekada pre ratnih dana u BIH ova je rijeka bila čista i prepuna ribe. U tesliću se nalazio i jedan zagađivač rijeke Usore poznata Destilacija koja se bavila i dan danas bavi proizvodnjom kiseline, kada u ljtnim danima voda opadne ispod normalnog nivoa desi se pomor ribe na dijelu od grada pa niže nekoliko kilometara. Danas postoji još jedan zagađivač više to je Natura mliječni proizvodi, firma koja svoje otpadne vode šalje direktno u rijeku šta više iznad gradskog vodovoda. U mjestu Žarkovina je i Tvirnica tekstila Dević Tekstil, Na ispust ovog zagađivača u svako doba dana možete da vidite kako otrovne boje ubijaju ribu a niko ništa ne radi po tom pitanju. Više Nature nalazi se još jedan čovjek koji uzgaja svinje a objekat je napravio uz samu rijeku pogađatel gdje njegove otpadne vode odlaze kratkim kanalom zaraslim u travu i opet sve iznad vodovoda. Veliki uticaj na drastično smanjenje dolaska ribe iz rijeke Bosne imaju i Nove brane u Jelahu i u Tesliću (Žarkovina), te brane sprečavaju da riba dolazi u mrijest. Budućnost rijeke Usore je sve tamnija pogrešna politika i pogrešno vođstvo u Tesliću i okolini mora da se promeni dabi nešto ostavili NAŠOJ DJECI...

petak, 28. svibnja 2010.

Ušće Rijeke Usore

Ušće rijeke Usore mjesto idealno za lov ribe u svim godišnjim dobima osim ljeta, zašto ljeta - ljeti se nivo rijeke Usore smanji ispod normale i tada zavlada plićak. Ribe se ljeti povlače u bosnu i gornji tok rijeke usore gdje imaju dovoljnu količinu vode za život. Ušće Usore kada nivo vode je veliki je prepuno ribe svih vrsta i riba dobro radi na ribolovačke mamce, što uvijek rezultira dobrom posjećenošću od strane ribolovaca iz cijele BIH. Želiteli da uhvatite Smuđa, Soma, Bucova, Štuku, Šarana, ili neku drugu ribu to je pravo mjesto za vas. Ispod mosta na ušću možete da se sklonite od kiše i da lovite ribu dok oko vas lije kiša, most vas štiti i od sunca stvarajuci vam potreban zaklon od sunca. Grad Doboj je blizu a i ribolovačka prodavaonica sa svim stvarima i mamcima potrebnim za ribare. Pekara imate u neposrednoj blizini ušća kao i benzinske pumpe. Pa ribići neka se peraje viore...

nedjelja, 23. svibnja 2010.

Kako Naći Mjesta Za Ribolov ( 2- Dio )

Treće najvažnije kod traženja ribolovačkih pozicija je kojom ćete tehnikom loviti ribu, NPR dali će to biti mušičarenje, varaličarenje, plovkarenje (lov na plovak), dubinski ribolov. Mušičarenje samo o sebi govori da morate izabrati takvu vodu gdje ćete moći nesmetano od drveća tj gdje ćete imati čist teren za zabacivanje bez smetnji, tražite bržu vodu, rjeka treba da bude uska kako bi mogli da bacate mušicu na drugu stranu uz samu obalu rijeke.
Varaličarenje je vrsta ribolova koja u zavisnosti od vrste ribe koju želimo da lovimo može da bude površinsko, dubinsko, varaličarenje u brzacima i u mirnim virovima.
Lov ribe na plovak može da bude u brzacu ili u mirnom toku rijeke ili jezera, što opet naravno zavisi od vrste ribe koju želimo da lovimo.
Dubinski ribolov isto može da bude u brzacima ili u mirnoj vodi i opet zavisi od vrste ribe koju lovimo.
Znači kao i što smo unaprijed već napomenuli mnogo je toga što treba da znamo prije odlaska u potragu za dobrim ribolovačkim mjestima.
I vremenski uslovi su veoma važni kao i godišnje doba, vremenski uslovi dali je kiša ili sunce što se opet veže za godišnje doba dali je zima ljeto proljeće ili jesen. Ako je kišno vrijeme treba da znamo kojoj ribi odgovara kiša tj nesmeta nego čak još bolje se hrani kada je kiša. Neke ribe se hrane bolje ujutru neke u podne a neke naveče i to opet sve u zavisnosti od godišnjeg doba.
Godišnje doba je za ribu i njeno uzimanje mamaca od velikog značaja naprimjer - zimi riba je u jatu u svojim zimovnicima koje treba da otkrijemo mada riba za zimovanje koristi skoro uvijek ista mijesta, proljeće riba ide u mrijest izlazi iz zimovnika i traži pogodna mijesta za mriješćenje. Ljeto riba je izašla iz mrijesta i rasprostranila se u rijeci. Jesen ribe se opet skupljaju u jata i traže zimovnike u koima će provesti hladne zimske dane. Nadam se da sam vam koliko toliko pomogao u traženju mjesta za dobar ribolov. Ribići neka se peraje vioreee...

srijeda, 19. svibnja 2010.

Kako Naći Mjesta Za Ribolov (1- Dio)

Traženje mjesta pogodnih za ribolov predstavlja problem mnogim ribolovcima stoga većina njih ide u ribolov na mjesta koja su već čuli od nekoga, ili idu sa nekim ko je već bio na nekom mjestu. Ali kako sami da nađete mjesto pogodno za vašu vrstu ribolova ?
Odgovor na vaše pitanje biće malo duži tj. opširniji, zavisno od ribe koju želite da lovite te na kojoj ste rijeci ( planinska ili ravničarska) i kojom vrstom tj. tehnikom ćete loviti ribu u zavisnosti od vremenskih uslova te godišnjeg doba.

Prvo i osnovno morate upoznati ribu koju ćete navodno loviti, NPR - dalije riba površinska ili riba dna, dali je riba mirne vode ili brze vode, vreme mriješćenja ribe, dalije grabljivica ili ne. Kada dobro upoznamo ribu i njene navike već samim tim znamo dosta o traženju mjesta pogodnih za ribolov.

Drugo najvažnije u traženju mjesta pogodnih za ribolov je dali je rijeka ravničarska ili planinska, naprimjer planinska rijeka je rijeka brzaka znači brza voda riba koja živi u brzoj vodi ima drugačije navike i hranjenje i staništa što je totalno različito od mirne ravničarske vode.
Nastavak slijedi u sljedećem postu.

nedjelja, 16. svibnja 2010.

Lov mrene kotrljanjem

Jedan od najboljih sistema za lov mrene je kotrljanje. Ovaj sistem je naj slicniji dubinskoj metodi s tim sto stap konstantno drzimo u rukama ocekujuci udarac. Mrena je jako borbena riba i mamac uzima zestoko, a kontra mora da bude brza i odvazna jer veoma lako izbaci mamac van ako osjeti opasnost, takodje ga vjesto i skine.
Za ovaj sistem nam je potrebna udica, klizajuce olovo duguljastog oblika kako bi moglo da se kotrlja po dnu, a ako nemam takvo moze i standardno jer ce se kotrljanjem formirati oble ivice + jedna mala sacmica ili stoper. Pre svega teren mora biti cist, sto znaci da se najbolje prolazi na pjeskovitom dnu, ali nije ni manje kamenito lose, mada ima dosta zapinjanja i kidanja. Prezentaciju zabacujemo nekoliko metara uzvodno od nase pozicije stajanja, a stap drzimo u rukama, olovo se kotrlja i mamac se ponasa prirodno, tacnije kotrlja se. Uspjesno se lovi na hljeb pahuljicu, glistu, crvice itd.. Olova se koriste od 10 do 50 grama zavisno od terena i brzine vode.. Najbolje je zabacivati na dijelove gdje se brza voda spaja sa mirnijom, takodje na linije od raznih prepreka u vodi koji zaustavljaju vodu jer se riba tu skriva i ocekuje prirodnu hranu.


Na slici iznad vidimo originalna olova za valjanje - kotrljanje.
Bistro.

subota, 15. svibnja 2010.

Som Mekong Slatkovodna Riba

Som Mekong je riba koja živi u slatkim vodama, od ribara je opisan ovako podmornica ili nezaustavljiva riba. Snimljene su veličine ove ribe i od 300 kilograma a trenutno drži Ginisov rekord u težini ribe u slatkim vodama. Sad zamislite ribu koja ima 300 kg a dugačka je 3 metra izgledom nije lijepa riba ali to nadopunjuje svojom nevjerojatnom borbenošću. Zbog oblika i veličine svoga repa ova riba je toliko jaka da kada je ribolovci zakače najčešće je ne izvade iz vode. U toku su istraživanja naučnika o ovoj gigantskoj ribi ali se još uvijek malo zna o njoj. Živi u slatkim vodama na dubinama od 10 mm, hrani se glistama, algama ličinkama i ko zna čim još. Ovaj som veoma brzo raste ali je riba kojoj prijeti izumiranje zbog izlova i opadanja kvaliteta vode. Pa ribići neka se peraje viore...

četvrtak, 13. svibnja 2010.

Aligator Slatkovodna Riba

Aligator riba je još jedna od čudnih riba samim tim što je pola aligator pola riba ali i još nešto ova riba živi u slatkim vodama. Koliko je ova riba izdržljiva govori i ova činjenica da ova riba na suvom može da izdrži tj bez vode 2 sata. Još jedna nevjerojatnost kod ove slatkovodne ribe je da može da naraste do 12 metara. Jako je agresivna riba i napada sve živo što se miče. Ribići neka se peraje viore...

utorak, 11. svibnja 2010.

Proljetnji recept za boile

Metabolizam lukavog saranovog organizma zavisi od niza faktora, a doba godine je jedan od veoma vaznih! Upravo zbog toga moramo pripaziti pri sastavu nasih boila jer svako doba ima odredjene sastave, bas sad u proljece saran ne zeli tesku mesnu, krvnu itd.. hranu. U proljece se najvise odaziva na lakse kombinacije zitarica i blagih aroma, a kad tome dodamo razne aditive dobijamo 100% ucinkovit mamac kako za primamu-krmu, tako i za pecanje. Saran je saran zivio on u bari, na rijecu, u australiji ili u Bosni.. Svi znamo da su nase vode pretrpane kukuruzom, a sarani veoma dobro znaju da je on rizican pa ga izbjegavaju, a dok se on nakani probati kukuruz, druga sitnija riba ga pomete, tako mi ostajemo bez naseg cilja. Sustina boile je bas to sto nama treba, tj. da odbijemo sitnu ribu, a dobijemo naseg kapitalca koji ce u slast da jede pravilno izradjene boile. Kupovne boile imaju dosta konzervansa, a kako on nije dobar za ljude, takodje ga i sarani izbjegavaju. Takodje cijena kupovnih kvalitetnijih bola je visoka, za samo jedan kilogram kvalitetne boile tj. njene cijene u kucnoj radinosti mozemo napraviti preko 3 kg. koja ce biti 100% svjeza i jako privlacna za ovog lukavog dripca. Nikada nemojte trpati u sastav sve sto vam dodje pod ruku, sitnice su jako bitne da bi dobili kompaktnu smjesu jer ista kasnije dosta znaci prilikom oblikovanja, a i boravka pod vodom, tj. njenog raspadanja i zadrzavanja hranjivih sastojaka sto saran jako cijeni. Mekanu boilu saran lako razbije, a prijeti i opasnost od sitnije ribe da ih rasturi, najbolja je koja se skroz lagano otapa, ali ipak po nekoliko sati zadrzava svoj oblik. Sa vama cu podijeliti jedan od mojih provjerenih proljetnih recepata, koji na izgled mirise na jako jednostavan, ali vjerujte mnogo ucinkovit i isproban. 

Sastav:

20% Jajcanog biskvita
20% Sojinog brasna
20% Kukuruznog brasna
20% Krupno mljevene psenice
5% Mljevene hrane za kanarince
10% Robin red
5% Protein koncentrata

10 jaja po 1 kg. praskaste smjese.

U ovaj recept mozete dodavati jos secer, so itd..

Dodatni aditivi su dobrodosli ali u jako maloj kolicini jer pretjerivanjem dobijamo kontra efekat. Korektori okusa, pojacivaci gladi, stimulatori probave su opcionalni, tj. po zelji. Aromu boile takodje dodajemo u jako maloj kolicini. Sa amino kiselinama pazljivo, svi ovi aditivi i nisu toliko potrebni, ali dosta znace ako ih ispravno dodajemo u sastav, bolje ih ne koristiti ako nismo upoznati sa mjerama. O njima cu neki drugi put..



Na slici gore se vide moji praskasti sastojci koje sam spremio za izradu boili.

Tijesto mijesimo dok ne dobijemo kompaktnu masu koja se ne lijepi, zatim rukama ili rolerom oblikujemo boile i ubacujemo u kipucu vodu. Kuvamo ih dok ne isplivaju na povrsinu (p.s ovo vazi samo za proljetnje boile).

Nakon toga ih susimo 24h, i gotovo, spremne su za lansiranje.




Na slici gore vidimo gotove boile.

Boju mozemo mijenjati koriscenjem boje za prehrambene proizvode, ali to i nije tako presudno.. 

Ovaj recept se pokazao odlicnim pre neki dan:




Na slici gore sam ja i fantasticni proljetnji saran.

Bistro.

Autor:  Ostojic Boris

ponedjeljak, 10. svibnja 2010.

Plavi Kit Najveće Stvorenje Ikad Na Zemlji

Najveće stvorenje koje je još na našoj planeti je nevjerovali riba Plavi kit, može da teži do 200 tona i dužine 30 mm. Naj zanimljivije u ove ribe je to što ima srce kao naša kola, koje je i težine kao automobil. U usta ove ribe vjerovali ili ne može da stane tramvaj, hrane u usta ovog gorostasa stane 4 tone. Mladunac Plavog Kita rađa se dužine 6 mm i pije mlijekadnevno oko 190 litara (kitovi su sisari). Kitovi su najglasnije ribe a njihovi zvukovi idu i do 188 decibela, kitovi pjevaju i pjesme ali samo mužijaci pjevaju. Kitovi se nalaze pred istrebljenjem, u svijetu Plavih Kitova ima još oko 2000. Ribići neka se peraje viore...

subota, 8. svibnja 2010.

Poslije Kita Naj Veća Riba Na Svijetu Ajkula (Basking Shark) Morske Nemani

Da poslije kitova ova Ajkula je najveća riba na svijetu, znači zauzima drugo mijesto po veličini na zemlji. Živi u svim morima svijeta i ova vrsta je nažalost suočena sa izumiranjem zbog pretjeranog izlova. Kada pliva vidite veliku bijelu tačku sa velikim vratima ( usta) koja se otvaraju i zatvaraju, usisava sve što joj se nađe na putu kosti cijevi isl. Latinski naziv ove velike ribe je Cetorhinus Maximus, maksimalna dužina ove ribe je 12 metara a težina dostiže i do 4,5 tona. Hrani se malim rakovima, ribicama, jajašcadi i zooplanktonima. Osim što je druga riba po veličini na svijetu zanimljivo je još što ova riba u jednom satu propusti tj pročisti 2000 tona vode u svojim ustima, a to dovodi do toga da u ustima se nakupi hrane i ostane oko pola tone i to sve za jedan sat. Mogu se često vidjeti pri kopnu i pri površini vode jer se vole hraniti planktonima. Vrlo su društvene ribe i mogu se vidjeti i nekoliko stotina kako zajedno traže hranu. Pa ribići neka se peraje viore...

srijeda, 5. svibnja 2010.

Grdobina (Angler fish) Riba Čudne Vrste


Grdobina (Angler fish) je još jedna riba u nizu čudnih riba sa zapanjujućim i zastrašujućim izgledom. Svojim izgledom podsjeća na bića sa nekog drugog svijeta (NLO) iz filmova naučne fantastike ili horor filmova. Međutim to je riba koja se može viditi na dnu mora gdje provodi svoj život loveći hranu. Grdobina ima tamne boje na sebi, veliku glavu i velike prozirne zube što toj ribi daje jezivi izgled. Postoji nekoliko vrsta ove ribe na slikama iznad mi smo prikazali dvije vrste te ribe. Mužijaci su poprilično manji od ženki i mogu se smatrati parazitima, sve što mužijak radi je potraga za ženkom. Ženku hvata zubima kao kvakama i spaja se snjom, postoji 200 vrsta ove ribe i sve su jezivog izgleda. Neki ribari su hvatali veličinu 3,3 mm ove ribe međutim najviše su veličine stopala. Ove šipkice po ribi na dnu u mraku svijetle i privlače plijen koji kada se dovoljno približi postaje lak plijen. Naj čudnije u ove vrste ribe je što mogu progutati plijen veći od sebe 2 puta. A kada se pare mužijaci traže ženke i hvataju se zubima za nju, e tu se dešava još čudnih stvari NPR povezuje se na kožu i krvotok ženke. Tu mužijak gubi vid tj oči i sve svoje unutrašnje organe osim testisa, a ženke nose po 6 mužijaka tako spojenih na sebi. Pa ribići neka se peraje viore..

ponedjeljak, 3. svibnja 2010.

Fangtooth ili Ogre Riba Đavo iz Mora


Fangtooth ili Ogre Riba zbog svog izgleda poznatiji kao Morski Đavo, To je jedna riba veoma ružnog izgleda ali na sreću nije opasna po ljude. Ova riba je pronađena u hladnim vodama cijelog svijeta, lovi u velikim dubinama gdje i živi a lov joj se oslanja na sreću nema taktike lova jednostavno otvori usta i riba koja je u prolazu uvuče je u usta udahom. Glava ove ribe je neproporcionalno tijelu velika prekrivena je tankom kožom i sluzi. Zubi ovog Morskog Đavola su tako veliki da su sebi napravili u mozgu dva udubljenja u koja su smješteni kada se zatvore usta. Ova je riba jedna od najvažnijih riba na svijetu jer može da preživi u veoma lošim uvjetima i u spremnicima. Morski Đavo Živi na dubininama od 200 mm pa do 5000 mm bar su na tim dubinama viđeni. Noću se dižu i dolaze na 200 mm da traže hranu i tada ih ronioci najčešće i vide. Stisak usta tj zubi i vilice ove ribe ide do nevjerojatnih razmjera sreća pa je dubinska riba i nenapada ljude. Pa ribići neka se peraje viore...