petak, 30. travnja 2010.
Blobfish ili Blob Riba Vste Riba More
Proletnji usisivači
-Posle kiše dođe sunce, kaže ona stara..
Da je baš tako, uverio sam se neki dan kad sam odlučio posetiti jednu obližnju baru na kojoj često lovim kad vode nabujaju posle velikih kiša.
Tri dana je lilo ko iz kabla, pa zar je ovo proleće, pitao sam se!?
Napokon četvrti dan je stalo, a sunce je obasjalo moj kraj u Bosni, dan kao stvoren za malo uživanje kraj vode, ali nemoguće jer je nabujala.
Šta da radim, gde da idem, jednostavno moram da na vodu pa makar u baru.. Eee tu smo, setio sam se jedne bare koja posle obilnih padavina bude jedino mesto na koje se može zabaciti, barem dok se vodostaj ne stabilizuje..
Voda nabuja i izlije se, pa napuni bare vodom, a i ribom, barem je tako bilo pre zime.
Pred sam kraj zime je takođe bio vodostaj visok, pa je lako moguće da je koja štuka zalutala, nema druge pakujem se i krećem.
Ako ništa drugo makar ću smiriti živce u prirodi i skinut se na par sati sa kompijutera na kojem svakodnevno visim tj. radim.
Odlučio sam se za voblere i sreću varalice, a usput ću da ponesem stari hleb pa da nahranim sitnu ribu, ako je uopšte bude bilo!?
Tražeći po kući šta bi mogao da ponesem od starog hleba nabasao sam na Corn flakes (pahuljice) koje inače obožavam jesti za doručak, ali jedno čokoladno pakovanje se našlo koje inače ne volimo u kući, e pa odlično i to ću da ponesem.
Inače radi se o marki Kellogg's tj. malo kvalitetnijim čokoladnim pahuljicama.
Napokon sam došao do zarasle bare na kojoj očigledno mesecima niko nije lovio, pri samom dolasku primetio sam sitnu belu ribu kako zanosno pliva po površini vode, odlično imat će ko da pojede hleb i pahuljice!
Uporno sam bacao voblere te varalice, ali bez efekta, ma ni da čuje, što se obično kaže kod nas..
Promenio sam par pozicija te došao do samog ugla bare koja inače nije velika, ali sasvim dovoljna da riba boravi u njoj.
Spremajući se da zabacim čuo sam simpatični zvuk pljass, riba??
Naglo sam se okrenuo, ali nisam uspeo da vidim o čemu se radilo, mada po zvuku sam pretpostavljao da je šaran kojeg obožavam da lovim, ali ne verujući svojim ušima vratio sam se bacanju voblera..
Nakon par neuspešnih zabačaja reših da zapalim jednu i snimim novu poziciju gde bih mogao da nastavim sa ribolovom.
Gledajući ivice na sredini bare spazih jedan omanji busen sena koji pluta na površini vode, a ispod njega par lepih klenova koji se skrivaju, bogami nijedan nije ispod 1kg.
Vidi, vidi pa ima neke ribe, ali ok neću klena da diram. Bacit ću hleba i pahuljica pa neka jede bela riba, a i klen ako bude imao hrabrosti da izađe iz njegovog lukavog skloništa pod senom.
Pobacao sam hleb i pahuljice koje su se širile vodom pod vetrom koji je blago duvao, a sitna bela je navalila na dugo priželjkivani obrok.
Pomerio sam se par metara i nastavio sa bacanjem, kad sloop, sloop!!!
Ne mogu da verujem, pa to je šaran, usisa sa površine bačenu hranu, brzo odlažem štap i šunjam se da potvrdim moje nagađanje dok mi srce ubrzano lupa.
Oči me ne varaju, ako me sluh možda izdaje! Stvarno prelepi proletnji šaran usisa pahuljice, ali zanimljivo hleb ni da pogleda! Mudro ga zaobilazi.
Znači ipak se malopre izbacio on!
Nakon par trenutaka pridružuje mu se ekipa od još 3 komada, pa jos 2, ah više nemogu da brojim, neverovatno!!!
Brzo se vraćam do svoje torbe i vadim mobilni telefon sa izvrsnom kamerom od 8.1 mega piksela da uslikam ovu nesvakidašnju scenu.
Šunjam se da ih nebi preplašio, kad njih još vise! Pa ovo je bre ribnjak, neverovatno.. Zbunjeno se okrećem oko sebe izgubljen u prostoru, ma ipak je baruština do koje je brdo smeća koje redovno dovoze i krišom bacaju, jer manje bare koje se isuše ili imaju manje vode odlične su za ljuljnuti smeće, nažalost..
Krećem sa slikanjem, uopšte se ne boji ili je toliko gladan da i ne obraća pažnju na mene..
Primičem se do same ivice na nekih 1-2 metra od njih, ne benda, radi svoje, sloop, sloop.. Predivna slika, ovo još nisam doživeo!
Za par minuta su očistili površinu vode i jednostavno nestali, osim sitne bele, kao da se ništa nije dogodilo.
Dali sam lud? Ma bili su tu, imam slike, brzo pregledam na telefonu uz širok osmeh od srca..
Znam, pahuljice su jako hranjive, a poznato je da usisivač zna šta jede!
Odlazim kući i burlam po smeću da pronađem kutiju od pahuljica, našao sam je...
Slika 3. primer sistema sa pahuljicom.
Na slici je samo provucena dlaka bez stopera radi fotografisanja (prezentacija nije dovrsena)
Brzo u prodavnicu po jedno pakovanje kako bih izvršio mali eksperiment, punim čašu sa vodom i ubacujem par komada, nakon 2 sata još ne tonu, samo se blago osipaju. Fantastično, pahuljicu na dlaku a više udice na 2-3cm. malo olovo, nema dalje, a!?
Bušim pahuljicu, ne raspada se! Šta reci dalje.. BISTRO!
Autor: Ostojić Boris
Napomena: Zabranjeno je koristenje bilo kojeg dela ovog testa bez odobrenja autora, bilo da se radi o magazinu, sajtu, blogu, forumu itd.. Svako ne postivanje autorskog prava moze biti kaznjivo!
utorak, 27. travnja 2010.
Pronađene Ribe Sa Ljudskim Likom
nedjelja, 25. travnja 2010.
Ribe Sa Zubima Kao Kod Ljudskog Roda
Ribolovac Valeri je pecao ribu u rusiji u jednom malom jezeru, bilo je to mirno jutro a čovjek je bio pospan ali ga razbudi mrdanje mreže. I on odluči da izvadi mrežu napolje ali kada je izvadio vidioje nekoliko mrtvih riba i jednu veliku ali čudnu ribu. Sageose da izvadi ribu iz mreže ali tada je vidio red zubi kao u čovjeka. Ovakva vrsta ribe je uhvaćena i u Teksasu težine 6,5 kg. Kada su naučnici pregledali ribu rekli su da je to vrsta pirane koja živi u Južnoj Americi, ali nemaju odgovor na zube koja je jedina razlika sa tim piranama od ove. naučnici kažu da jedini odgovor za zube ove ribe je da je mutirala ali nemaju tačan odgovor jer za mutaciju kako kažu trebaju stotine i stotine godina. Međutim oni trenutno nemaju bolji odgovor. Ali u Njemačkoj ma još jedan odgovor za ovu mutant ribu a to je da je ovo djelo van zemaljske rase tj NLO ili malih zelenih. Pa ribići neka se peraje viore...
četvrtak, 22. travnja 2010.
Ribe Na Dubini Od 7700mm Morske Vrste
srijeda, 21. travnja 2010.
Goblin Shark ili Zla Ajkula Morska Zvijer
Zla Ajkula je poznata po svom strašnom obliku i izgledu glave, ima kljun ili njušku dužu od ostalih morskih pasa. Ovaj morski poas se još razlikuje od ostalih morskih pasa po svojoj boji tijela koja je za nevjerovat Ružičasta. Zla Ajkula se nalazi u dubokom Okeanu daleko ispod površine Mora, tamo gdje svijetlost ne dolazi otprilike na dubini od 200 mm. Mogu se naći u svim Okeanima Morima a naj poznatije su u vodama Japana, gdje je prvo i otkrivena ta vrsta Ajkule. Hrani se raznim organizmima koji žive u dubokim vodama (lignje, rakovi), malo se zna o voj vrsti i ne spada u ugrožene vrste riba. Pa ribići neka se peraje viore...
utorak, 20. travnja 2010.
Wolf Fish ili Riba vuk - Čudne Ribe
petak, 16. travnja 2010.
Frilled Shark ili Nabrana Ajkula Monstrum Riba
Da ova je riba veoma čudna i svojim izgledom nimalo ne podsjeća na Ajkulu, ali ova riba pripada porodici Ajkula (Chlamydoselachidae). Ova vrsta Ajkule je ustvari primitivna vrsta Ajkule i već se odavno mislilo da je ova vrsta nestala tj izumrla. Ali 2007 godine pronađena je ova riba živa u okolini Japana i mislilo se da je to jedini primjerak žive vrste sve dok se 2009 nije pojavila u Africi. Kako je uhvaćena ova riba ? Uhvatili su je ribari u plitkoj vodi, međutim ova vrsta nije prilagođena plićacima tako da je taj primjerak brzo uginuo. Pa ribići neka se peraje viore...
Goliath Tigerfish Veliki Monstrum - Ribolov i sve o Ribolovu
Goliath Tigerfish
Ova riba koja podsjeca na horor filmove i velike monstrume poput ajkule, uživo je još strašnija, možemo je loviti hm ili bolje rečeno probati uloviti u rijeci Kongo. Njen rast je dosad zabilježen od 2 metra. Ova zubata riba je strašni veliki borac, ima veoma velike trzaje udare i skokove pri kačanju. Samo iskusni i ribolovci koju su već lovili ovakve primjerke mogu se nositi sa ovom ribom. Za ovako veliku ribu ima veoma veliku spretnost u vodi. Lovi se na žive mamce ili varalice, a jedna od najbolji varalica za ovu ribu je Trolling. Tigar je naj veći od svih riba u Africi i za njega kažu da je Kralj Sporta. Pa ribići neka se peraje viore...
ponedjeljak, 12. travnja 2010.
Škrge U Ribe
subota, 10. travnja 2010.
Mišići Kod Ribe
četvrtak, 8. travnja 2010.
Mjehur Kod Ribe
utorak, 6. travnja 2010.
Spolni Organi Kod Riba
nedjelja, 4. travnja 2010.
Mriješćenje ribe
subota, 3. travnja 2010.
Ribe i Nesto O Ribama
petak, 2. travnja 2010.
Gambuzija (Eastern Mosquito Fish, Gambuse, Koboldkärpfling ) - Vrste Riba
Podrepna peraja ima 9-10 mekanih šipćica.
Usta su gornja. Leđna peraja je smještena dosta straga tijela, oko ili iza podrepne peraje ribe. Druga izdužena zraka podrepne peraje kod mužjaka ima na kraju zadnje zrake kukicu, kao i treća izdužena zraka. Podočna pjega je slabo izražena ili je nema. Diploidni broj kromosoma je 48. U bočnoj liniji ima od 29 do 32 ljuske i ona se protežu blizu leđa. Repna peraja je ispupčena i na njoj su dva reda jasno uočljivih pjega. Mužjaci imaju podrepnu peraju oblikovanu u penis. Postoje dvije podvrste: Gambusia affinis affinis i Gambusia affinis holbrooki , a obje su unesene u europske vode u različito vrijeme.Naraste 3 – 5 cm; maksimalno 6 cm. Uobičajena dužina ženki je do 4.5 cm, a mužjaka 2.5 cm.Ova riba Mrijesti se većim dijelom između travnja i kolovoza. To je živorodna vrsta kojoj ženke imaju unutrašnju oplodnju. Sperma se odvodi u spolni otvor uz pomoć posebnog organa koji se zove gonopodija, što je izmijenjena prva zraka podrepne peraje. 30 dana nakon oplodnje rada se oko 50 mladih. Ženka svake godine može imati nekoliko legla, obično tri. Spolna zrelost se postiže u prvoj godini. Odrasle jedinke se hrane raznovrsnom hranom i to uglavnom beskralježnjacima, naročito ličinkama kukaca i rakova. Značajna u kontroli populacija komaraca, naročito u područjima sa malarijom, ali je opasna za autohtone vrste. Ova vrsta prvotno naseljavala južni dio Sjeverne Amerike, a danas je široko rasprostranjena vrsta u cijelom svijetu. Obzirom da se hrani ličinkama komaraca, početkom 20. stoljeća unesena je i u jadranske vodotoke s ciljem suzbijanja malarije. Izuzetno je otporna na povišenje temperature i nedostatak kisika u vodi jer može gutati atmosferski zrak. Živorodna je vrsta, a taj poseban način razmnožavanja adaptivna je prednost gambuzije u odnosu na ostale vrste riba. Predator je ribljih jaja i mladi, te ličinaka vodozemaca, pa izvan prirodnog područja rasprostranjenja uzrokuje smanjenje brojnosti autohtonih, a osobito manjih vrsta riba. Pa ribici neka se peraje viore..