petak, 26. veljače 2010.

Vezanje Udice Bez Ušice Sistem - Plovkarenje

Ovaj sistem vezanja udice je za udice bez ušice, to su udice koje nemaju kruga na kraju tj udice koje su na kraju spljostene ili imaju zadebljanje u obliku suze koje služi kako najlon koji svežemo nebi spao sa udice. Gore na slici vidse i samo treba pratiti postupak. Ribolovci neka se peraje viore..

Vezanje Udice SISTEM 1 - Plovkarenje

Vezanje udice sistem 1, kao što vidite gore na slici je udica sa ušicom tj krugom na kraju. Znači slobodni kraj najlona provlačimo kroz ušicu vraćamose nazad po najlonu i pazimo na način omotavalja najlona. Ovaj način vezanja udice je veoma dobar za krupnu ribu a samim tim i za sitnu. Pa ribolovci neka se peraje viore...

četvrtak, 25. veljače 2010.

Deverika Mamci Načini lova - Plovkarenje


Kada lovimo Deveriku u hladnijoj vodi potrebno je imati ultra laki sistem plovkarenja NP:
1 - Laki plovci pozeljno je od 1 grama
2 - Najloni od 0,14 do 0,16 sa predvezom od 0,10 do 0,12
3 - Lagane udice sa duzim vratom, broj udice od 12 do 14
4 - Lagani stapovi pleteni dužine od 4 pa do 8 metara

Od mamaca najbolje su se pokazali: ruza(hljeb), crvic i glista( tanka crvena).
Na udicu postavljamo manju ruzu a pri tome vodimo racuna da vrh udice ne bude prekriven ruzom zbog lakseg kacanja ribe. podjednako je dobar i crvic a i tanka crvena glista.
Olovo plovka tj dubinu plovka nastimamo tako daolovo ide tik od dna do nekih 5 cm .
Kada lovimo Deveriku pri putanji plovka trebamo malo zaustavljati plovak to je iritira i brze uzme mamac.
Kada Deverika uzima mamac na plovku primjecujemo blago titranje ili izdizanje plovka.
Pecanje Deverike dubinkom i hranilicom isto moze da da odlicne rezultate ulova ali obratite paznju da pribor mora da bude fini lagani sto neprimjetniji tanak najlon(silk). Na dubinski lov Deverike pored vec navedenih mamaca takodje dobre rezultate daje i komad okruglog stiropora, sam ili mozete jos uz njega dodat i crvica. Pa ribolovci neka se peraje viore.

srijeda, 24. veljače 2010.

Mamaci Za Lov Riječnog Šarana - Plovkarenje


Nekoliko mamaca za lov rijecnog Šarana;

1 - Kuhani Kukuruz
2 - Konoplja kuhana ili upržena
3 - Tigrovi orašćići
4 - Veliki dobro isušeni mamci na bazi ptičje hrane i Na-kazeinata, tretirani svana limunovim eteričnim uljem
5 - Pomagala već postojećem mamcu - Amino kiseline
6 - Eterična ulja iz Apoteke ( zato što su na prirodnoj bazi i ribe ih vole)
7 - Praškaste komponente raznih vrsta
8 - Koncentrirani vodo topivi proteini na bazi mlijeka (mljeveni sir, brašno rakova, ekstrakt lignje)
9 - Jetreno brašno( izvrstan dodatak svakom mamcu)
Sadajedan mali savjet sve ovo navedeno od mamaca i pomagala mamcima sami mješajte i lovite Šarana ali imajte u vidu da je riba u uzimanju mamaca na svakoj rijeci drugačija i ima druge običaje i zahtjeve. Ali naprimjer kukuruz na svakoj rijeci upali ako dovoljno dugo njim krmimo i strpljivo čekamo. Pa ribolovci neka se peraje viore.

nedjelja, 21. veljače 2010.

Lov Smuđa Na Plovak - Plovkarenje

Ako do sada niste znali Smuđa mozete da lovite i na plovak, ovakava vrsta lova smuđa zna da da mnogo brži ulov Smuđa. Kada ga lovimo na plovak treba da voda bude mirna a najbolje je u nekim rukavcima. U Proljeće kada u vodi ima punoglavaca svaki ribar koji ima iskustva zna da svaka grabljivica tada će rado uzeti Punoglavca. Plovci potrebni su gore na slici ali muže i druge vrste plovaka da se koriste. Stavljanje Punoglavca na udicu ili dr je standardno kao i u drugi mamaca stim sto je Punoglavac mekan i lako ga razderete, znaci pažljivo ga probodite udicom. Kada lovite Smuđa stap mora ili treba da bude što manje elastičan, razlog tome je da što brže ga izvadite iz vode da vam nebi se otkačio a naj bitnije da nerasplaši ostale Smuđeve koji su u blizini. Pođeljno je da prvi metar najlona tj predvez deblji od 0,30 do 0,40, ili strunu da koristimo taj prvi metar. Apri lovu na plovak treba obratit paznju na težinu plovka kako bi nam mamac pri vođenju kroz vodu bio na određenoj dubini na kojoj će po vašem mišljenju Smuđ se javiti. Pa neka se peraje viore.

Voda - Plovkarenje


Asada nesto ovodi za ribolovce koji nisu znali da; Podsjetimo se lekcije iz fizike: voda je bezbojna i bezmirisna tekućina čija je gustoća 1 (1 kg po litri), ta je gustoća maksimalna i mjeri se na 4°C. Drugim riječima, litra vode na 4°C teža je od litre vode na 20°C! A da stvari budu još složenije, vode različitih temperatura se ne miješaju, stoga što je voda toplija, gustoća joj je manja. Tako primjerice na ribnjacima sunce grije površinu stoga je najtopliji sloj vode gornji sloj, dok se najhladniji sloj nalazi u blizini dna. Zimi je naravno situacija obrnuta, natopliji sloj vode je na dnu, a najhladniji na površini koja često biva smrznuta. Pa ribici BISTRO..

četvrtak, 18. veljače 2010.

Prokosko Jezero - Plovkarenje


Prokosko Jezero nalazimo na udaljenosti od grada 23 km, Nalazimo ga na Vranici na nadmorskoj visini od 1670 mm. Nastalo je od glecera a u njemu se jos uvijek nalazi covjecija ribica zvana Triton. Intersantno za ribolovce u ovom jezeru mozete da lovite divne pastrmke, a ljeti kada udare vrucine mozete da se kupate. Pokraj jezera nalazimo i kolibe gdje se mozete skloniti od sunca i pojesti i popiti od nekih specijaliteta ovog podrucja kao sto su; kajmak, kruh, kruh ispod saca, kozji sir, borovnice, kupine pite ITD. Na terenima oko jezera je veoma razvijen i lov. a lovi se divljac; Divokoza, Kuna Zlatica, Medvjed, Divlja Svinja, Tetrijeb i dr..

utorak, 16. veljače 2010.

Busko Jezero - Plovkarenje

Busko Jezero nalazimo na visi od 716 mm nadmorske visine, za ovo jezero kažu da ja prirodni nastavak Livanjskog Polja. Površina jezera ja 55,9 kilometara na kvadrat, a zapremina ovog jezera ja 782 miliona metara kubni, Dugačko je oko14 kilometara, a šsirina mu je 4,3kilometra. Prosječna ( normalna ) dubina jezera je od 15 do 16 metara. U opštini livno nalazimo jednu trećinu jezera a au opštini Tomislavgrad nalazi se dve trćine ovog velikog jezera. Zbog svoje velike površine ovo jezero je jedno od najvećih akomulacionih jezera u Evropi. Jezero je veoma bogato ribom raznih vrsta. U ljetnom periodu kada se jezro ispušta često i prekomjerno, zbog velikih osilacija vode često dovodi se u pitanje riblji opstanak u jezru. Pa ribići neka se peraje viore..

subota, 13. veljače 2010.

Jugovo Jezero - Plovkarenje


Jugovo jezero je i jedino jezro koje je nastalo vještačkim putem, nalazimo ga na Zelengori. Jugovo jezero dugo je oko 250 mm a široko oko 100 mm, a nalazi se na nadmorskoj visini od 1450 mm. Na jezero dolazimo makadmskim putem sa Čemerna, dužina puta do jezera je 25 km i dolazimo do same vode sa kolima isl. a kada produžimo ovim istim putem dalje još za 4 do 5 km nailazimo na Orlovačko jezero. U ovom jezeru možete da lovite Kalifornijsku Pastrmku Koja se redovno ubacuje u jezero dabi ribolovci mogli da uživaju u čarima ovog jezera, a kontrola sa dozvolama za ribolov će vas sama naći. Pa ribići neka se peraje viore..

Jezero Jelim ( Hutovo Blato ) - Plovkarenje

Jezero Hutovo Blato nalazise 5 km od Čapljine, krenete jugoistočno magistralnim putem Mostar Metkovići. Ovo jezero je prirodni park, nekada je bio otok ali sada ga povezuje asvaltni put sa kopnom. Na jezeru naćićemo i motel Karaotok u kojem se možete osvježiti i jesti. Površina ovog izvnrednog parka iznosi 47711 hektara. U periodu seobe ptica ovo jezero pruža dobre uslove i dom za mnoge vrste životinja. Prema posljednjm istraživanjima stručnjaka otkriveno je da u jezeru živi 163 vrsta ptica, a vrste ribe koje obitavaju u jezeru ima 22 vrste ribe. Zanimljivost vezena za ovo jezero je da u njemu žive i slatkovodne ribe i morske ribe. Pa ribići neka se peraje viore.

petak, 12. veljače 2010.

Jezero Drenova - Plovkarenje


Jezro Drenova nalazi e u području opštine Prnjavora desetak kilometara od grada, u području Drenove i svima nam pznatih Vijačana. Jezero je proglašeno revirom, poribljava se redovno. Nadaleko je poznato po mnogobrojnim velikm i kapitalnim ulovima Soma i Šarana. Drenova jezero je jedno ako ne i naj atraktivnije jezero za ribolovce. U ovom jezru nalazimo sve vrste bijele ribe. Pa ribići neka se peraje viore.

srijeda, 10. veljače 2010.

Jezero Bistrac - Plovkarenje



Jezero Bistrac nalazi se na otprilike dva kilometra od grada tuzle. Na ovom turističkom mjestu možete da se bavite svim sportovima na vodi, pogotovo je pogodno za ribolov, ribe ima u izobilju. Vrste ribe koje možemo uloviti u ovom jezeru su; Som, Štuka, Linjak, Klijen itd. Posebna osobina ovog jezera je što se samo pročišćava prirodnim putem. Kada posjetite jednom ovo izvanredno jezero i vidite tu besprijekorno čistu vodu opet ćete ga posjetiti, jer jednostavno vas privlači svojom čistočom i ljepotom.

ponedjeljak, 8. veljače 2010.

Bilećko Jezero - Plovkarenje

Bilečko jezero nalazi se na izlazu iz Bileće, nadmorska visina jezera je 395 mm. Jezero je dugačko 30 km. za ribolovce je prava ribolovna pustolovina. Šarana ima u izobilju samo ga trebate naći gdje se krije. Na jezru ribolovci koriste i čamce, ali ako hoćete da sačuvate svoje mjesto lova onda morate da uklonite sve znake da ste tu lovili. Pošto je jezero veliko kada idete u ribolov na njega planirajte više dana da ostanete dabi imali dobar ulov jer poznato je da šarana treba par dana krmiti na jednom mjestu da bi bilo ulova.

nedjelja, 7. veljače 2010.

Plivska Jezera (veliko i malo) - Plovkarenje


Plivsko jezera to su dva jezera veliko i malo nastali su na rijeci plivi pritoci Vrbasa u Jajcu. Veliko jezero nalazi se na visini od 425 mm, dužine 3,3 km i širine do 700 mm.
Malo jezero nastalo je u zaseoku Zaskoplje, dužine oko 1 km a širine 400 mm. Jezero je dubine 24 mm. Plivska jezera su veoma bogata raznim vrstama ribe; Potočna Pastrmka, Jezerska Pstrmka, Lipljen, J Zlatovačica, Kalifornijska Pastrmka, Crvenperka, Linjak, Šaran, Amur, Bodorka, Som i Bjelica. Na jezeru egzistira nekoliko sportova kajakarenje, kanu, i veslanje. Evo jedna zanimljivost ovo jezero zbog velikih osilacija vode nikada ne zaledi. Naš magistralni put M5 se proteže velikom dužinom duž jezera, što olašava pristup kako za turiste tako i za takmičare. Pa ribiči neka se peraje viore.

subota, 6. veljače 2010.

Jablaničko Jezero - Plovkarenje


Jablaničko jezero je jedno od naših najljepših jezera, nastalo je kao i mnoga druga jezera izgradnjom brane na rijeci Neretvi a smo 5 km od Jablanice. Dužina mu je za našu zemlju nevjerojatnih 30 km, naj veća dubina na jezeru je 80 mm a zamislite opadanje i rast vode dostiže nekad i do 25 mm. Ribe koje možemo naći u jezeru su; Šaran, Glavatica, Babuška, Pastrmka, Strugač, Klijen, Pijurica itd. Ribolovci izbjegavaju ovo jezero zbog gustog vodenog raslinja pri obali koje otežava ribolov. Pa ribolovci neka se peraje viore.

petak, 5. veljače 2010.

Modračko Jezero - Plovkarenje


Modračko jezero se svojim najvećim djelom prostire kroz opštinu Lukavac, to je veliko akomulaciono jezero. Jezero je dugo oko 12 km a široko preko 750 mm, naj veća dubina jezera je 14 mm. Ovo jezero nije prirodno jezero tj nastalo je vještačkim putem tako što je napravljena brana na rijeci Spreči. Jezero ima lijepo uređene plaže dužine 1500 mm, samim tim privlači veliki broj turista, raznih vrsta sportista, ribolovačka takmičenja, ljubitelje prirode. Jezeru možete prići sa svih strana i kolima doći na svako mjesto dali za kupanje ili ribolov itd. Dno jezera se sastoji od kamena, zemlje, panjeva, kuća i još mnogo drugih potopljenih objekata. U početku nastanka jezera ribe se moglo uloviti toliko da je nemožeš ponijeti. Ribe koje možemo trenutno da lovimo su; šaran, Deverika, Tolstolobit, Štuka, Som, Linjak, Bucov, Smuđ, Amur, Klijen, Škobalj, Šljivar itd. Samo da još napomenem da se kraj plaže nalaze i restorani, bungalovi, hotel, itd.
Pa ribići neka se peraje viore.

četvrtak, 4. veljače 2010.

Jezero Balkana - Ribolov

Krajiška ljepotica ili jezero Balkana udaljeno je od Mrkonjić grada 4 kilometra. Balkana se sastoji od dva jezera, koja su smještena u dolini planine Lisina. Turistička infrastruktura ovog jezera namijenjena je prvenstveno za rekreaciju i sport, ali i ribolov. Kraj samog jezera se nalazi motel i restoran sa bungalovima gdje se mozete opustiti i uživati u ljepotama jezera. Turistička infrastruktura vam nudi; plivanje, sunčanje, planinarenje, skijanje, i naravno ribolov u ljetnim danima. Od riba Izdvajamo Tolstolobita kojeg ima u jeteru u rekordnim veličinama. Pa ribolovci neka se peraje viore..

utorak, 2. veljače 2010.

Boračko Jezero - Ribolov


Naj veće planinsko jezero u BiH je upravo Boračko jezero, Čista voda, neuprljana priroda, čist vazduh i naravno ribe u vodi. To sve zajedno sastavite i sami prosudite želiteli otići tamo u ribolov ili na izlet u prirodu. Smješteno je na planini Prenj kod Konjica, dužina jezera je 800 m a širina 500 m. Nadmorska visina jezera je 404 m. Ribe koje možemo naći u jezeru su; Potočna Pastrmka, Kalifornijska Pastrmka i Šaran. Izbor ribe nije veliki ali su primjerci kapitalni to se pokazalo loveći ribu na jezeru. Jezero je duboko 15 m, u njega utiče potok ( Borački potok) a iz jezera otiče uz vodopad od nekih 30 m riječica Sistica. Boračko jezero je odlično za kupanje, odmor, rekreaciju, sport, ribolov, pripreme sportskih ekipa. Pa ribolovci neka se peraje viore..

ponedjeljak, 1. veljače 2010.

Pijani Šaran - Ribolov Recept

Sastojci;
Od 1,5 do 3 kg Šarana
3 decilitra vina
1 češanj češnjaka luka
So
Biber
Ulje

Način pripremanja;

očišćenu ribu zasijecite s obje strane i dobro posolite izvana i iznutra. sitno nasjeckani bijeli luk malo popržite na ulju. u tepsiju stavite malo ulja, zagrijte ga u peći, te na to stavite šarana na položaj "kao da pliva". pospite ga bijelim lukom i paprom, zalijte uljem i stavite da se peče. poslije 15 minuta pocnite zalijevati ribu vinom. pecite još oko pola sata ( ovisi o veličini ribe), stalno zalijevajući vinom.
Ovaj recept sam stavio za one ribolovce koji vole da pojedu svoj ulov. Ko voli nek proba neće biti nezadovoljan Šaranom na ovakav način. Pa ribolovija neka se peraje vijore..

Rijeka Tara - Ribolov

Evo još jedne rijeke u BiH koja je raj za ribolovce, ljubitelje prirode i njenih ljepota. Jednostavno ljepote ove rijeke vas oduševe na prvi pogled.

Označena je kao "dragulj Evrope" ova divlja tirkizno plava rijeka se napaja masivnim vodama koje dolaze sa visokih planina smještenih u Durmitorskom nacionalnom parku u Crnog Gori. Rijeka Tara teče između granice Bosne i Crne Gore, od čega je 30 km njenog toka u Bosni, a ostatak je u Crnoj Gori.

Izvire u planinskom lancu smještenom na sjeveru Crne Gore i teče 140 km dok se ne susretne sa rijekom Plivom, nakon čega nastaje jedna od najdužih i najvećih rijeka na Balkanu, rijeka Drina o kojoj smo već ranije pisali.
Već vječnost snažni tok rijeke Tare usijeca meku vapnenačku površinu stvarajući grotla i ponore koje danas možemo vidjeti na rijeci. Vjekovna erozija stvorila je kanjon dugačak 82 km, što je drugi kanjon po dužini u svijetu, odmah iza kanjona Kolorado. Tolko o ovoj rijeci ribolovci bistroo..